Uživatelské jméno
Heslo
Nemáte účet?

Comp-ost 2008 – soutěžní festival

Zelený mužíček | Čtvrtek 10.04.2008 23:59 Komentářů: 0

„Dnes se v Ostravě v K-Triu konal Comp-ost 2008, soutěžní festival www stránek a multimediálních projektů. Samozřejmě jsem si nemohl dovolit chybět, takže nyní přináším o celé akci krátkou reportáž.“

Comp-ost se konal letos již podruhé, svou premiéru si odbyl již na konci roku 2006. Do soutěže došlo kolem patnácti desítek prací, z nichž větší polovina byla tvořena webovými stránkami a ta menší multimediálními projekty.

Organizace

Krok organizátorů, který jsem příliš nepochopil, bylo zveřejnění výsledků téměř dva týdny dopředu, ale nakonec se moje očekávání poloprázdného sálu nesplnilo, neboť na festival dorazilo několik desítek studentů v rámci výuky. Výsledky (odkaz již není dostupný) najdete na oficiálním webu, já se k nim vyjádřím zítra, dnes bych chtěl Comp-ost rozebrat spíše po organizační stránce.

Nemile překvapen jsem byl tím, že organizátoři nerozeslali kromě potvrzení o přihlášce žádný e-mail, například s informacemi kdy, kde a co. Program jsem obdržel e-mailem až jako odpověď na e-mail, který jsem pořadatelům v úterý psal.

Domníval jsem se tedy, že vzhledem k tomu, že byly výsledky zveřejněny předem a že nebyly rozeslány těsně před Comp-ostem žádné podrobné informace, tak bude účast velmi nízká. Ale jak už jsem se zmínil, byl jsem poměrně překvapen, na místě byly nakonec skoro až davy lidí a hlavní sál byl naprosto zaplněn. Bezesporu se na tom podílelo zapojení dvou ostravských škol, SŠ teleinformatiky a SPŠ elektrotechniky a informatiky.

Program festivalu

V 8:30 proběhlo zahájení festivalu. Moderování se ujala moderátorka rádia Kiss Morava Iveta Ondrášková, která po odbytí nezbytných procedur jako představení sponzorů a organizátorů předala slovo studentům jedné ze škol, která se aktivně podílela na programu. K velkému pobavení většiny zúčastněných byla první přednáška o tvorbě prezentací v programu Powerpoint. No, snad se to líbilo aspoň těm nejmladším. Další přednáškou byla ukázka tvorby webových stránek velmi profesionálním způsobem – na základě free šablon stažených z internetu. Poté byly na programu základy práce ve Photoshopu. A když píšu základy, myslím tím opravdu jen základy. Barevný přechod, vzorek, výběr, uložení práce. No, možnosti programu využity téměř na 100%. Následovala ukázka vytvoření jednoduché aplikace na bázi Cézarovy šifry (posunutí znaků, například z písmena a na písmeno b, písmeno b na písmeno c atd.). Šifrování skutečně „dokonalé“, ale jako ukázka to nebylo špatné. Ačkoliv mě žádná z přednášek příliš nezaujala, potlesk si bezpochyby přednášející studenti za odvahu vystoupit před početným publikem zasloužili.

V deset hodin bylo na programu vyhlášení výsledků. Soutěžilo se v kategoriích 6. a 7. třída základních škol, 8. a 9. třída základních škol, 1. a 2. ročník středních škol a 3. a 4. ročník středních škol, které byly vždy navíc rozděleny na soutěž webstránek a soutěž multimediálních projektů. Vyhlašování nylo poměrně chaotické, nejprve byly spuštěny prezentace, které se umístily, a až po promítnutí byli voláni jeden po druhém jejich autoři. Nejvíce se mi osobně líbila prezentace v kategorii 6. a 7. tříd, kterou vytvořil Tomáš Nagy a která se zabývala oxidy, hydroxidy, bezkyslíkatými kyselinami a solemi (téma nehezké, zpracování brilantní). Poté následovalo vyhlášení soutěže webových stránek, k výsledkům se vyjádřím v dalším článku, protože je toho nemálo, co se k tomu dá napsat.

Porota

Chtěl bych však určitě již teď zveřejnit složení poroty, které mě v první chvíli opravdu trochu rozesmálo. Posuďte sami: Tomáš Havránek (pedagog, grafik), Lubomír Urbánek (technický ředitel SE-MO Data), Martina Steinová (VŠB TU, katedra marketingu), Martin Ott (zástupce ředitelky ZŠ A.Kučery) a Iveta Ondrášková (moderátorka rádia Kiss Morava). Webdesignér snad jeden jediný, a to Lubomír Urbánek. Také bych chápal Martinu Steinovou, protože tvorba webových stránek a marketing spolu souvisí. Tomáš Havránek, dejme tomu, sice jako grafik by toho o tvorbě webových stránek nemusel moc vědět, ale ok. Zbylí dva porotci Martin Ott a Iveta Ondrášková, u těch je mi záhadou, jak se k hodnocení webových stránek dostali. Není to příliš velké zastoupení běžných uživatelů, 40% poroty? Podle organizátorů asi ne, podle mě je to „setsakramentsky“ hodně. Protože mi vysvětlete, jak mohou běžní uživatelé posoudit náročnost projektu, jeho potenciál, potenciál jeho autora a vůbec komplexně celou přihlášenou práci? Pochybuji, že běžnému uživateli internetu něco řeknou pojmy jako PHP, MySQL databáze a další. Tohle skutečně nechápu.

Po vyhlášení výsledků jsem si už jen hodinu počkal na diskuzi s porotou, které jsem využil k tomu, abych se zeptal, co se vlastně hodnotilo. Za vypíchnutí stojí informace, že grafické zpracování a celkové působení webu dělalo u každého porotce celkových 40 bodů ze 100. Takže z 500 bodů, které mohla prezentace získat, se dalo až 200 ztratit vinou grafiky nebo toho, že to na porotu prostě nezapůsobilo. Naopak technické zpracování dělalo pouhých 15 bodů u každého z porotců. Dobré vědět, a nezbývá než souhlasit, protože ruku na srdce – zajímá snad obyčejného návštěvníka, že web využívá nejnovější technologie a je validní? Jde mu o to, jak se celkově se webech pracuje a co mu web dokáže nabídnou. Očekával bych však u webů, které využívaly templaty, u bodů za grafiku srážku, protože koho by bavilo koukat na 10 stejných webů? Buďme upřímní, webové šablony zdarma nejsou tou správnou cestou. Nicméně znáte to – můžete očekávat, ale skutečnost je zcela jiná. Prostě šlo o velmi subjektivní hodnocení spíše z pohledů uživatelů, než z pohledu odborníků.

Závěr?

Nezbývá, než Comp-ost 2008 zhodnotit. Z akce mám rozporuplné pocity, nicméně i přes všechna negativa je určitě přínosná, zejména mladším účastníkům, kteří se mohou u starších v lecčem inspirovat. A pochvalu si zaslouží také organizátoři, že do pořádání této akce opět šli. Díky zkušenostem z naší studentské společnosti si dost dobře dokážu představit tu práci za tím.


V diskuzi ještě není žádný komentář, přidejte první


Kategorie
Jak se žije v OstravěMultimediaTOPWebdesign a ITWindowsZe světaZelený mužíčekŽivot v České republice
RSS
ČlánkyKomentáře
Už jste četli?
Už měsíc s vámiPotřebujete rychle zjistit IP adresu počítače?
Zelený mužíček
Blog Registrace Archiv Autor Odkazy Síň slávy

Zelený mužíček - ikona Zelený mužíček - tak trochu jiný blog využívá 123CMS pro blog
RSS - ikona RSS pro články a pro komentáře
Kontakt - ikona Kontakt: mail@zelenymuzicek.cz